Haber

Adana Demirspor’un tarihi başarısı: Hacizden Avrupa’ya

2021’de 26 yıl aradan sonra Süper Lig’e yükselen Adana Demirspor, Fenerbahçe’nin Türkiye Kupası’nı kazanmasının ardından Konferans Ligi’ne katılmaya hak kazandı.

Ligi 4. sırada bitiren Adana Demirspor’un son yılları çok zor geçti. İcralardan, kapanma tehlikesinden ve daha birçok felaketten kurtulan Şimşekler, tarihi yükselişiyle şehri neşelendirdi.

1999 yılında 3. Lig’e düşen Adana Demirspor, 2010 yılında alt liglerden kurtulamayan bir grup haline gelerek borca ​​batmıştı.

Ekip otobüsüne el konuldu

Takımın başına geçen Bekir Çınar, tüm borçları üstlenmekle kalmayıp cebinden 4 milyon lirayı da çıkararak kadroyu ayakta tutmaya çalıştı. “Hayatımdan başka verecek hiçbir şeyim kalmadı.”Lacivert-mavi iple yaşamına son veren Çınar, kenti boğan intiharıyla grubu kapanmaktan kurtardı.

Borcu azalan ama bitmeyen Adana Demirspor’un 2012-2013 sezonunda U18 takımını Kırıkkale’ye götüren grup otobüsüne Kırşehir İcra Müdürlüğü el koydu. Takım otobüsü 9 ay sonra borcun ödenmesiyle geri alınsa da Adana Demirspor bu üzücü durumdan kurtulamadı.

2019’da Murat Sancak’ın başkanlığa gelmesiyle yükselişe geçen ADS, 2020’de play-off finalinde Karagümrük’e yenildi ve toplamda 7. kez play-off’lardan döndü.

Kabus 2021’de sona erdi

2021’de kabusa son veren Adana Demirspor, Samet Aybaba yönetiminde ligi şampiyon bitirerek Üstün Lig’e yükseldi.

Daha ilk sezonunda Süper Lig’e damgasını vuran Yıldırım, bu sezon gösterdiği performansla Avrupa’ya katılma başarısını gösterdi.

Karanlıktan aydınlığa giden ekip otobüsüne ve Avrupa’daki temsilcilerine başarılar dileriz.

osmangaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu